Ekologie a udržitelnost jsou stále důležitějšími tématy ve světě filmu. Filmy s ekologickým zaměřením nás informují, inspirují a podněcují k diskusi o tom, jak můžeme chránit naši planetu pro budoucí generace. Pro ženy, které se zajímají o tuto problematiku, přinášíme spolu s partnerem článku, značkou HiPP, kteří vzkazuje #zalezinamanaplanete, seznam 10 fascinujících filmů s ekologickou tématikou.

1. Erin Brockovich (2000)

Tento americký film založený na skutečném příběhu právničky Erin Brockovich je silným vyjádřením ochrany životního prostředí a lidských práv. Hlavní hrdinka odhaluje znečištění vody v kalifornském městě Hinkley chemickou společností Pacific Gas and Electric Company, které má vážné zdravotní následky pro místní obyvatele.

2. Before the Flood (2016)

Dokument Before the Flood, který produkoval herec Leonardo DiCaprio, nabíziroký pohled na současnou situaci v oblasti klimatických změn a navrhuje konkrétní kroky, které můžeme podniknout jako jednotlivci i společnost, abychom zabránili katastrofickým důsledkům.

3. An Inconvenient Truth (2006)

Tento dokumentární film bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea představuje alarmující skutečnosti o globálním oteplování a jeho dopadech na naši planetu. Film je výzvou k akci a hledání řešení pro zmírnění negativních důsledků klimatických změn.

4. The Age of Stupid (2009)

Britský dokumentární film The Age of Stupid zobrazuje svět v roce 2055, který je zničen klimatickou katastrofou. Film kombinuje skutečné záběry ze současnosti s fiktivními prvky, aby upozornil na naléhavost boje proti klimatickým změnám.

5. Avatar (2009)

James Cameronův epický sci-fi film Avatar nás zavede na exotickou planetu Pandora, která je ohrožena lidskou kolonizační činností. Přestože se jedná o fikci, film představuje silné ekologické poselství o ochraně přírody a respektování práv původních obyvatel.

6. The Cove (2009)

Dokument The Cove sleduje odhalení šokující praxe lovu delfínů v japonské zátoce Taiji. Film je zároveň strhujícím detektivním příběhem a vášnivým manifestem za ochranu mořských savců.

7. Chasing Ice (2012)

Chasing Ice je vizuálně ohromující dokument o snaze fotografa Jamese Baloga zdokumentovat mizící ledovce na Arktidě a Antarktidě. Film ukazuje krásu tajemného světa ledu a varuje před důsledky jeho zmizení pro celou planetu.

8. A Plastic Ocean (2016)

Tento dokumentární film zkoumá devastující dopady plastového odpadu na naše oceány, mořský život a lidské zdraví. A Plastic Ocean je naléhavým apellem k snižování plastové spotřeby a hledání udržitelných alternativ.

9. Whale Rider (2002)

Novozélandský film Whale Rider vypráví poutavý příběh mladé dívky Pai, která bojuje proti tradicím svého maorského kmene, aby se stala vůdkyní a ochránkyní velryb. Film je krásným portrétem spojení s přírodou a silou ženského ducha.

10. The True Cost (2015)

The True Cost odhaluje temnou stranu módního průmyslu a jeho dopad na životní prostředí a lidská práva. Film nabízí inspiraci k hledání udržitelných a etických způsobů nakupování a spotřeby.

11.  Oko nad zemí (2019)

Tento dokumentární film ukazuje krásu naší planety z výšky ptáků a zároveň upozorňuje na dopady lidské činnosti na životní prostředí. Film nabízí fascinující pohled na divokou přírodu, ale také ukazuje devastaci lesů, řek a oceánů.

12. Dívka z vody (2017)

Tento film sleduje osudy indické dívky, která se rozhodne bojovat proti znečištění řeky Ganga v jejím domovském městě Varanasi. Film ukazuje nejen problém znečištění vody v Indii, ale také sílu jednotlivce, který se rozhodne něco udělat pro své okolí.

13. David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Netflixový hit, s nímž se o ekologii začalo zajímat daleko více lidí. Přírodopisný bestseller vědce Davida Attenborougha je alarmujícím svědectvím o stavu planety.

14. Plastový oceán (2016)

Tento dokumentární film ukazuje dopady plastů na život v oceánech a na přírodu obecně. Film nabízí fascinující pohled na podmořský svět, ale také ukazuje, jak jsou oceány plné plastů a jak to má dopad na faunu i flóru.

15. Zelená kniha (2018)

Tento komediální drama sleduje cestu italsko-amerického řidiče Tonyho Lipa po jihu Spojených států v 60. letech. Tony se stane řidičem afroamerického klavíristy Dona Shirleyho, který hledá bezpečnou cestu na své turné. Během cesty se oba muži sblíží a zároveň se setkávají s rasovou diskriminací a ekologickými problémy.

Ekologické filmy vhodné i pro děti

16. Wall-E (2008)

Tento animovaný film od společnosti Disney sleduje robotického čističe odpadu Wall-Eho, který žije sám na Zemi po katastrofálním znečištění planety. Když se objeví nový robot EVE, Wall-E se snaží najít způsob, jak zachránit Zemi a vrátit ji k životu. Můžete zhlédnout i s dětmi! Dostupné například na Disney +.

17. Planeta Česko (2017)

Film o české přírodě režiséra Mariána Polácha zprostředkovává fascinující život zvířat a rostlin z naší krajiny. Těšte se na vzrušující výpravu za tetřevy, sysly, ledňáčky, muflony, bobry, modrajícími žabáky, o nichž ani netušíte, že je v naší přírodě máte. O důvod víc ji ochraňovat.