Astronautka Samantha Cristoforettiová vzala svou panenku Barbie do vesmíru. Chce tak inspirovat i ty nejmenší dívky, aby se nevzdávaly svých snů a hrdě říkaly: Chci být kosmonautkou.
Vzdělávat se ve vědě a technice, která se po léta řadila tradičně mužským oborům, se dívkám v budoucí kariéře může vyplatit. A jak ukazuje Barbie ve své nové éře: Stát se mohou tím, čím chtějí být.
První evropská velitelka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) Samantha Cristoforettiová, která se už brzy vrátí na Zemi, je k tomu inspiruje i tím, že se ve vesmíru ukazuje s panenkou Barbie, která byla vytvořená podle její předlohy. Chce tak povzbudit dívky, aby se staly příští generací astronautek, inženýrek a vědkyň.
Lisa McKnight, EVP a globální ředitelka Barbie, prohlásila: „Barbie, která chce dívkám připomínat, že mohou být čímkoli, se řídí vším, co děláme, včetně naší snahy pomoci posilovat rovnost mezi pohlavími. Díky spolupráci se vzorem Barbie, Samanthou Cristoforettiovou, ESA a Inspiring Girls můžeme oslovit přímo dívky a vzbudit v nich zájem o kariéru v oblasti STEM až vyrostou, a to vše v naději, že se vyrovnají podmínky pro dívky na celém světě.“ Část výtěžku z prodeje půjde na podporu charitativní organizace Women in Aerospace Europe.
Navzdory náročné misi plné vědeckých experimentů a údržby, během níž se stala první astronautkou ESA, která absolvovala výstup do volného prostoru (neboli EVA) – a také první evropskou velitelkou ISS – si Samantha v doprovodu své panenky Barbie našla čas, aby dívkám odpověděla na otázky týkající se vesmíru. Otázky položilo pět dětí z Evropy, a to prostřednictvím mezinárodní charitativní organizace Inspiring Girls, založené Miriam González Durántezovou a spojující dívky s různými ženskými vzory a která je partnerem projektu Barbie Dream Gap.
Například dívka z Velké Británie, konkrétně desetiletá Elisabeth Cabalesová z Norfolku, se ptala Samanthy na to, jak se stará o své zdraví ve vesmíru, jaké jídlo jí, proč se stala kosmonautkou a jak udržuje kontakt se svými dětmi na Zemi. Videa s odpověďmi pak můžete najít na youtube zde a tady. Samantha ukazuje, jak ve vesmíru dělá přemety. Dětem ukáže i to, jak se ve vesmíru vznáší koule s bonbony. „Miluju stav beztíže,“ vzkazuje.
Zpětné odkazy / Pingbacks