V přírodě se nachází mnoho látek, které tělu pomáhají bojovat se škodlivými organismy. Mezi vůbec nejúčinnější dostupné prostředky na podporu imunity patří betaglukany. Ty jsou, oproti jiným imunomodulátorům, mimořádně důkladně studovány a každý účinek je doložen desítkami, v některých případech i stovkami vědeckých studií. Jak se získávají a čím se vyznačuje kvalitní doplněk stravy?

Každá maminka ví, že základem pro správné fungování obranyschopnosti je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a dostatečné množství vitaminů. Mezi méně známé látky na podporu imunity patří také betaglukany, které se nacházejí v houbách, kvasinkách nebo obilninách, jako je ječmen nebo oves.

Jejich úkol je poměrně jednoduchý. „Betaglukany aktivují makrofágy, buňky tvořící první obrannou linii organismu. Takto vybavené organismy následně vykazují mnohem silnější schopnost odolávat bakteriím a cizorodým látkám,“ popisuje jejich funkci prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D. Betaglukany mohou pomoci při infekcích a nachlazeních, ale také při hojení ran a dalších potížích. „Vzhledem k tomu, že naše imunita bojuje takřka neustále s nájezdy choroboplodných zárodků, doporučuji betaglukany přijímat preventivně,“ dodává odborník.

 

 

V důsledku průmyslového zpracování o betaglukany v potravinách přicházíme. Je proto dobré dodávat je tělu pomocí doplňků stravy. Při jejich výběru bychom se měli řídit jednak dostatečnou denní dávkou, ale také čistotou, se kterou byly látky ze zdroje izolovány. „Kvalitní doplněk stravy pro dospělé by měl mít 100-200 mg standardizovaného množství betaglukanu. Velmi důležitá je také jeho čistota, která být měla být 70 % a výše. Produkty obsahující pouze rozdrcené houby mají minimální, nebo dokonce žádnou účinnost,“ upozorňuje profesor Větvička.

Doplněk stravy Glukánek sirup pro děti obsahuje kvasničné betaglukany. Je schválený Českou pediatrickou společností k užívání již od 1 roku. Pro děti do 3 let stačí jedna kávová lžička denně, starší děti mohou užívat i 3 lžičky denně. Má příjemnou pomerančovou příchuť. 

 

Pro děti starší tří let je určen také doplněk stravy Betaglukan Junior. Ten kromě kvasničného betaglukanu obsahuje zinek, který přispívá k normální funkci imunitního systému, udržení normálního stavu pokožky, vlasů, nehtů a zubů. Dále v něm nalezneme vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Dospělí se zase mohou spolehnout na přípravek Betaglukan IMU, který kromě kvasničného betaglukanu obsahuje také rozpustnou vlákninu inulín, jejímž úkolem je vytvářet ve střevě příznivé prostředí pro prospěšné probiotické bakterie. Betaglukanový extrakt ve všech doplňcích stravy řady betaglukan se vyznačuje minimálně 70% čistotou.

Více informací na www.pripravky-apotex.cz.