Slunce. Hřejivé, ale nebezpečné

19.05.2017

Sluneční paprsky lákají ven každého, naše děti nevyjímaje. Proto je nutné myslet na ochranu naší, ale především i dětské pokožky.

Pokožka dětí je totiž:

  • tenčí než u dospělých
  • její ochranné mechanismy ještě nejsou plně funkční
  • pokožka je více propustná pro UV záření

Proto je dětská pokožka více náchylná k podráždění a vysoušení. Také hydrolipidová vrstva na pokožce je méně efektivní než u dospělých vlivem nízké produkce mazu mazových žláz, které se plně aktivují až během dospívání. Kvůli volnější struktuře je dětská pokožka více ohrožena UV zářením. Riziko krátko i dlouhodobého poškození kůže je proto mnohem vyšší než u dospělých jedinců.

Dětská pokožka se od té dospělé liší během prvních let života strukturálně i její funkčností. Povrchová vrstva má volnější strukturu, proto je pokožka náchylnější k průniku škodlivých látek a také ke ztrátě vody z hlubších vrstev.

Naše pokožka nezapomíná! Epidemiologické studie odhalily, že každé spálení sluncem v dětství násobí riziko rakoviny kůže v dalších fázích života. Krátkodobým efektem po "předávkování" sluncem je u UV-B záření spálení pokožky, u UV-A se jedná o fytotoxické a fotoalergické reakce pokožky. UV-A a UV-B záření můře být podnětem k utváření reaktivních substancí, které nazýváme volnými radikály, a také může dojít k chemickým změnám v genetickém matriálu DNA, které mohou způsobit poruchy reprodukce a metabolismu buněk. Buňky mohou mutovat, protože přirozený opravný systém dětské pokožky není plně funkční a tělo tak s tímto problémem nevypořádá.

Proto se stává vystavování slunečním paprskům v dětství bez použití adekvátní ochrany pokožky celoživotním břemenem. To znamená, že lidská pokožka nezapomíná na spálení ani na přílišné dávky UV záření, které se během života sčítají.

Proto je nutné, abychom dětskou pokožku co nejlépe chránili. Je nutné nanést opalovací krém nebo mléko před každým pobytem na slunci, i za polojasného dne. Pro maximální ochranu pokožky aplikujte opalovací přípravek 20-30 minut před tím, než vyrazíte ven.

TIPY NA HRAVOU APLIKACI

Zajistit to, aby malý neposeda vydržel 5 minut v klidu je někdy nadlidský úkol a namazat dítě od hlavy až patě krémem je úkolem pro tým maminky i tatínka.

Zkuste si proto s nanášení opalovacího přípravku vytvořit hru:

Začneme u nosu a skončíme až u prstů na nohou.

Já namažu tvojí ruku a ty tu mojí.

A teď ti nakreslím na bříško obličej a jako zázrakem ho nechám zmizet. Umíš to taky?

Děti jsou zvědavé a rády se učí nové věci, proto z ochrany před sluníčkem udělejte novou zkušenost. Vysvětlete jim, jak je důležité, aby svou pokožku chránily před slunečními paprsky. A nezapomínejte, že vy jste jejich příklad a někdo, koho neustále pozorují. Proto jim buďte dobrým příkladem a sami se vždy důkladně namazejte opalovacím krémem nebo mlékem před každým pobytem na slunci.

Značka Baby sebamed přináší účinnou ochranu před škodlivými slunečními paprsky, která nejen odolná vodě, ale i písku. Jako všechny výrobky sebamed, má i opalovací řada pH 5,5 které zajišťuje správný vývoj kyselého ochranného pláště, dále mají přípravky samozřejmě efektivní ochranný systém proti UVA/UVB, navíc obsahují zvlhčující látky pro hydrataci pokožky. Výrobky Baby sebamed jsou pro děti vhodné již od prvního dne a opalovací mléka, krémy a sprej netvoří výjimku.

Více zjistíte na www.sebamed.cz