Zdravé dětské zoubky? Může to jít snadno!

18.05.2017

Dětské zoubky je třeba čistit už od jejich prořezání do úst - zubní plak se na nich začne tvořit prakticky hned, a tak může již v této době mohou začít vznikat kazy. Obzvlášť důležité je naučit děti správně čistit zuby ve věku, když už to dělají samy a zejména v době, kdy jim začínají růst druhé zuby, které už mají na celý život. Čištění zubů dvakrát denně nepředstavuje v dětských očích žádnou zvláštní zábavu, ale také to nemusí být jen nepříjemnou povinností, do které děti rodiče každý den nutí. Společně s dentální hygienistkou Janou Křepelkovou jsme dali dohromady pár tipů, jak se o dětské zoubky starat dobře, snadno a třeba z něj udělat i trochu zábavu.

Přestože jsou dětské zoubky drobné a dásně citlivé, je lepší sáhnout po trochu tvrdším kartáčku. Ty příliš měkké totiž nedokáží odstranit pevně lpící plak na jedno přejetí kartáčku po zubech, je potřeba vyčistit každý zub několikrát. Na to však děti mnohdy nemají trpělivost. A tak když se může zdát, že si zoubky čistí vzorně každé ráno a večer, stále nemusí být pořádně vyčištěné. Ultra měkkým kartáčkem ale musíte čistit alespoň deset až patnáct minut, což téměř nikdo nedělá.

Co je také důležité ke správnému vyčištění zubů a na co mnohdy i dospělí zapomínají, je pravidelné používání mezizubních pomůcek, a to každý večer, nikoliv jen jednou dvakrát týdně. Je také potřeba vybrat správnou velikost, která vyčistí celý mezizubní prostor a namasíruje správně dáseň.

Problémem však je, že spousta dětí považuje čištění zubů za ztrátu času, za nudu, a tak nejen, že si nečistí zuby důsledně, ale někdy vůbec. Proto je třeba z čištění zubů udělat rituál, například před večerní pohádkou, nebo zapojit i hračku dítěte, říct mu, že panenka či plyšák také potřebuje vyčistit zoubky, aby se mu nezkazily. To může pomoci dítě k čištění zubů namotivovat, aby samo chtělo. Pomoci může i pěkný zubní kartáček nebo zubní pasta s motivem oblíbeného hrdiny.

Pokud s tímto uspějete a dítko si zuby čistí pravidelně, stále nemáte úplně vyhráno. Podstatná je i technika čištění zubů. Správná technika pro čištění dětského chrupu jsou "malé kroužky" - kroužení kartáčkem téměř na místě. Všechny plošky zubu je nutné vyčistit - proto čistíme zuby nejen zepředu a na kousacích ploškách, ale i zezadu, od jazyka a z patra, a také plošky směřující do mezer a "zadní plošky posledních zubů".

Pokud však dítě stále manuální čištění nebaví, nebo mu to nejde, je pro něj snadnější a zábavnější alternativou například sonický zubní kartáček, který jejich zoubky vyčistí perfektně za ně i v místech, kam se není snadné dostat. Také je možné manuální a sonický kartáček střídat, například ráno si dítě vyčistí zuby manuálním a večer si je snadno vyčistí tím sonickým dětským zubním kartáčke Philips Sonicare for Kids, který zvládne až 500 stěrů za vteřinu a podle klinických studií odstraňuje při správném čištění až o 75 % více plaku v těžko dostupných místech v dětských ústech než manuální kartáček. Podle věku dítěte také můžete zvolit intenzitu čištění.

Čištění se sonickým kartáčkem může být větší zábava i díky mobilní aplikaci s postavičkou roztomilého Sparklyho. Sparkly dítěti vysvětlí, co přesně má dělat, navíc správným čištěním pečuje zároveň i o Sparklyho zoubky. Bezplatná aplikace je dostupná pro mobil i tablet, pro Android i iOS.

Pokud si bude dítě i dospělý zuby pravidelně a správně čistit společně s pastou obsahující fluoridy, riziko kazu naprosto minimalizuje. Jestli se dítěti i přes pravidelné čištění dělají kazy, asi dělá něco špatně a je na místě navštívit dentální hygienistku, aby mu se správnou technikou pomohla.

Chcete vše názorně vidět? Na Youtube můžete zhlédnout video.

Článek jsme připravili společně s naším partnerem, značkou Philips Sonicare, která do soutěže věnovala své produkty, například elektrický zubní kartáček pro děti.