Vstupte do září s nášivkou na triku, že letos nepatříte k nestíhačům a prudičům. S lehkostí s naším 10bodovým manuálem. Vychází z mnohaletých zkušeností těch matek, které už měly všeho dost. A našly řešení.

10. Zrušte jeden kroužek
Tak samozřejmě že to chce dávku sportu, pak taky něco hudebního a rozvíjejího kreativitu, a tohle ho zase baví. A ještě plavání, to být musí. Ne, nemusí být nic. Plány máte velkolepé, ale vzpomeňte si na to, jak vám tiká celé tělo, až se otřásají klíčky u auta, když už v říjnu vrčíte, co jste to zase vymysleli. Naplánujte si kroužky. A pak jeden opravdu vyškrtněte. Takový, který vám dá prostor k životu. K volnému odpoledni.

9. Naplánujte den off
Těch 10 měsíců se zdá (a vážně i je) taaaak dlouhých. Zkuste hned na září naplánovat mini dovolenou – vzít děti na jeden den z institucí a vyrazit na prodloužený víkend do Barcelony nebo na houby na Šumavu. Mít plány a mít se na co těšit je klíčem ke zvládání všednodennosti.

8. Nakupte ve velkém
Ve velkém si pořiďte kvalitní hotové omáčky nebo suroviny, ze kterých vykouzlíte večeře do 15 minut. Do spíže pošlete v bio kvalitě rajčatové omáčky nebo karí a tofu. Uvidíte, kolikrát celé rodině zpříjemní večeři. Skvělé zásoby jdou pořídit v dm (a jde to i on-line). Co mít ve spíži a co s tím vařit? Rady jsou zde.

7. Zařiďte svačiny
Tohle si zvládnou děti vyndat samy ze skříňky a vy nebudete mít výčitky – kukuřičné krekry, ovocné kapsičky nebo müsli tyčinky nejsou jen pro batolata. Milují je i děti na prvním stupni. V bio kvalitě je prodává třeba HiPP. Když zavelí, že mají hlad, a vy budete potřebovat ještě dokončit skype poradu, jen zavelte „jeden kus“ a ukažte, kde to je.

6. Jeden kroužek pro sebe
Dětem čas naplánujete, ale co sobě? Vážně byste nechtěla zase chodit do sboru nebo se naučit na hrnčířském kruhu? Hrát deskovky, umět tenis nebo tancovat? Naplánujte si jeden kroužek sobě. Samozřejmě to dělejte chytře a efektivně, stejně jako když vybíráte kroužky pro děti. Zkuste třeba v Berlitz kurz angličtiny, který můžete mít u sebe v počítači a s lektorem se scházet na dálku.

Kdy budou ve školním roce 2023/2024 prázdniny podzimní, vánoční nebo jarní? Tady je přehled pro jednotlivé kraje.

5. Naučte děti uklízet
Kouzlo vlhčených ubrousků je tak mocné, že ho objeví i šestiletí kouzelníci. Setřít u sebe prach, otřít stůl nebo boty, to jde s nimi raz dva (mrkněte na ubrousky Linteo Baby).

4. Zaveďte líné večeře
Ano, jde to vyřešit párky, ale co třeba mít pravidelně jednou týdně k večeři donášku? Možná to vždycky bude pizza čtvrtek, nebo se budete střídat a každý rodinný příslušník vybere něco podle své chuti a zařídí to pro všechny. Vsadíme se, že děti k téhle aktivitě vybičujete snadněji než k nakrájení chleba.

3. Promažte spam
Vyčleňte hodinu nebo možná tři k tomu, abyste odstranili internetový smog, který vám ve výsledku ubírá víc času. Ty newslettery, mezi kterými nemůžete najít mail od šéfové, se dají jedním kliknutím odhlásit. Vymazat sledující, které už sledovat nechcete. Zrušit v mobilu předplatné služeb, které nevyužíváte. Odkliknout „nezasílat už víc připomínky“ o tom, že vám přijde zpráva s bazarové platformy, že se vaše zboží líbí. Malé odtrhnutí pozornosti ve výsledku znamená hodinové úspory. Stejně tak si udělejte pořádek na ploše počítače.

2. Plán na zimu
Konečně udělat fotoknihu za rok 2019. Protřídit všem v rodině ponožky. Odnést ke švadleně závěsy na zkrácení a nechat předělat zipy u bundy. Naučit se čtyři stolní hry. Dočíst všechno od Mornštajnové. Nastavit trvalé příkazy. Vymyslete si s celou rodinou plány, co se na podzim může nebo musí. Až se zase budete natahovat po Netflixu, protože prší a nejde jet na kolo, zkuste sáhnout po svých „to do“ plánech. Lepší pocit ze sebe samé je k nezaplacení.

1. Odpalte se
Psychologové říkají: Nečekejte, že se vám do něčeho bude chtít víc. Nebude. A tak musíte najít cestu, jak do toho. Třeba se odpalte jako raketa. Odpočítávejte 5, 4, 3, 2, 1… a pak z té postele zkrátka vstaňte.

Také pro vás máme jako dárek zdarma ke stažení rozvrh hodin nebo měsíční plánovač.