I při výběru kosmetiky pro své děťátko můžete ovlivnit dopad na přírody. Stačí sáhnout po produktech, které jsou v maximální míře přírodní, neobsahují mikroplasty a mají recyklovatelné obaly. Zaměřme se tentokrát na to, proč je kosmetika bez mikroplastů dobrá volba pro planetu i naše nejmenší.
Mikroplasty, drobounké částečky plastu, mohou být dokonce i kapalné – synteticky vyráběné plasty, které se vyskytují v kosmetických přípravcích. Pevné pak bývají nejčastěji součástí peelingů, sprchových gelů nebo třeba zubních past.
V kosmetice je poznáte ve složení – většinou jsou to dlouhé názvy (případně pak zkratky): polyethylen (PE), polypropylen (PP), polyethylentereftalát (PET), polymethylmetakrylát (PMMA)… Je jich mnoho.
V kosmetice jsou kvůli jejich výraznému abrazivnímu účinku. Nejenže dokážou odstranit nečistoty a odumřelé kožní buňky, ale někdy i zlepšují kosmetiku, aby například vypadala krémověji nebo vlasy šly lépe rozčesávat. Také vytvářejí na pokožce ochranný film.
Přes koloběh přírody do lidského těla
Někdy zní jejich benefity skvěle, o to horší je dopad na přírodu.
Tím, jak je s kosmetikou vpouštíme do odpadu, dostávají se do vodních toků. Živočichové si malé částice plastů pletou s potravou a my zase jíme ony ryby… Vědci je odhalili nejen v krvi, i v placentě těhotných žen nebo v mateřském mléce. Mikoplasty jsou prokazatelně škodlivé.
Proto už řada zemí proti mikroplastům boduje.
Kolik jich v moři je? 51 bilionů mikroplastových částic, což je 500krát více než počet hvězd v naší galaxii.
A přitom jdou tak snadno nahradit přírodními ingrediencemi, které jsou prospěšné a neškodí: cukr, sůl, mák, ovesné vločky, výtažky z květů…
Kosmetika zcela bez mikroplastů (ani v pevné, ani v tekuté formě) je HiPP Babysanft.
Zjistěte víc, jak škodí mikroplasty.