Když přijde do rodiny miminko, je to velká změna. S dítětem přichází spousta nových věcí a situací, které rodina doposud nezažila. A jednou z takových událostí je první výměna plenky.

Ano, je důležité si hned na začátek říct, že je to mnohdy ta nejméně oblíbená činnost. U první plenky jsou rodiče nervózní a nejraději by na zeď pověsili obrázkový manuál. Když přebalují po sté, návod už nepotřebují, jen občas dají trochu víc pudru nebo plenku špatně zalepí (to doporučujeme zkontrolovat raději dvakrát, následná nehoda za sebou rozhodně zanechá nepěkné stopy). A když to přebalování dělají rok, jsou to zkušení matadoři. A ti pomoc rozhodně nepotřebují.

Vraťme se ale na začátek. Do chvíle, kdy si to malé miminko přivezete domů a čeká na vás první plínka. S pokladem, samozřejmě. Maminky si přebalování trénují už v porodnici, ale zcela upřímně – i pro ně to je premiéra! Doma je doma, bez sestry za zády. Kdo si to „zaslouží“ udělat jako první? A tak se oba rodiče vydají k přebalovacímu pultu, aby předvedli své první rodičovské kompetence.

Tak takto vypadají dětské plenky. Pochopíte, že vybrat správnou velikost je důležité.

 

Jak tedy na to? Pro všechny přebalování chtivé máme jednoduchý návod:

  • Konečně můžete použít dlouho nachystaný a připravený přebalovací koutek. Doporučujeme rychlou kontrolu – máte přebalovací podložku, vlhčené ubrousky, látkové pleny, dětskou kosmetiku a hlavně plínky? Pak jste připraveni na svou první oficiální domácí přebalovačku. Ehm, ty přebalovací podložky patří bavlněnou stranou nahoru, ta spodní je s ochrannou vrstvou proti protečení.

  • Umyjte si ruce, vykasejte rukávy a směle do toho (v případě nelibě vonící nehody doporučujeme mít po ruce kolíček, ale nejedná se o nutnou součást výbavy pro novopečené rodiče).

 

  • Vezměte miminko, přeneste ho na přebalovací pult, přidejte přebalovací podložku a zhodnoťte situaci – kolik patentů musíte rozepnout, abyste se dostali k požadovanému obsahu? Zlatá rada pro všechny, kteří si nejsou jistí – více je vždycky více, málo prostoru zužuje hledí a hranice. Situaci můžete zkontrolovat taky z boční části plenky.

 

  • Rozbalte plenku za pomoci pásků po stranách (když se netrefíte a plenka je čistá, dají se použít opakovaně) a připravte se na všechno (i když vchod do Narnie tam nejspíš nenajdete).

 

  • Miminko jemně nadzvedněte za kotníky, špinavou plínku vysuňte, ještě s čistou částí můžete děťátko otřít, a pak ji vezměte, zabalte za pomocí pásků do takového smotku a pošlete tam, kam patří… do koše.

  • Na řadu přichází vlhčené ubrousky, které si poradí se vším (dětská prdelka, rajská omáčka nebo připálená mastnota, víme z vlastní zkušenosti, zvládnou téměř cokoliv, obzvlášť ty z dm, a pak se samozřejmě hodí na ehm, přesně to nevoňavé uvnitř plenky). Vaše miminko opatrně a pečlivě otřete, aby bylo zase hezky čisté a voňavé.

 

  • Můžete použít i čistou vodu a čistící gel nebo tuhé mýdlo. Vezměte si k ruce látkovou plenu, kterou dítko osušíte.

 

  • No, a máte skoro vyhráno. Vezmete novou plenku a rozbalenou jí dejte pod zadeček miminka. Nezapomeňte ho namazat krémem proti opruzeninám s panthenolem a heřmánkem pro bezpečí, s příštím přebalováním vám za to rozhodně poděkuje. Krém nenechte dítěti sníst. Víme, chce to úsilí chobotnice, ale za tohle by vám nikdo nepoděkoval.

 

  • A co teď? Teď už jenom pořádně zalepit, ani ne natěsno, ani ne na volno – jak už jsme říkali, to si raději zkontrolujte dvakrát. Ten nápis „Hinten“ znamená vzadu, to jen tak pro jisotut. Opět miminko oblečte, pozapínejte všechny patenty a máte vyhráno. Dítě vypusťte ničit dům.

 

Gratulujeme! Zvládli jste oficiálně první přebalovací misi vaší ratolesti v domácím prostředí. Jaké to bylo? Určitě jste si vedli skvěle. A i když to na poprvé mohlo být náročné a vy jste doslova propotili triko, tak věřte, že nastanou chvíle, kdy vaše miminko přebalíte dvacetkrát za den. A to se i z těch nejvíc nervózních rodičů stanou mistři v přebalování.

A jaké plenky zvolit? Vyzkoušejte značku babylove nebo babylove nature, které jsou šetrné k dětské pokožce, zajistí dlouhodobý pocit sucha miminka a vybrat si můžete z několika velikostí. Vybrat si můžete v prodejnách dm nebo na e-shopu.