Na léto a teplé počasí jsme se těšili všichni. Nastavit tvář slunečním paprskům a pocítit příval energie je vzpruhou pro unavené tělo i mysl. Slunce ale může být nebezpečné, obzvlášť pro miminka a malé děti. Jak na to, aby slunce bylo kamarád a neubližovalo?
Co všechno skrývají sluneční paprsky?
Pobyt na slunci je příjemný nejen prokazatelně zlepšuje náladu, ale sluneční záření také pomáhá řadě procesů, které se odehrávají v našem těle. Tím nejdůležitějším je produkce vitamínu D, kterého je obecně v populaci spíše nedostatek. Vitamin D nám zajišťuje mentální svěžest i vstřebávání vápníku, čímž předchází osteoporóze v pozdějším věku. Nicméně pro dostatečnou produkci tohoto vitamínu stačí dvacetiminutový pobyt na slunci denně.
Mnoho z nás se ale slunečním paprskům, obzvláště během léta a dovolených, vystavuje mnohem delší dobu. Necháváme tak na sebe působit ultrafialové záření (UVA a UVB), které způsobují tmavnutí pokožky do medových odstínů, ale mohou naši kůži také spálit a způsobit na ní nevratné změny.
Nepodceňujte slunce ani v našim zeměpisných šířkách – ani během dvacetiminutové cesty do práce nebo do školky. Nevyplatí se mávnout rukou a říct: “To zvládneme, na takovou chvilku se mazat nebudeme.” Jenže každá chvilka bez dostatečné ochrany naši pokožku poškozuje.
Jak se chránit?
Přirozenou ochranu proti slunečnímu záření nám poskytuje ozonová vrstva, která se nachází v zemské atmosféře. Bohužel se v posledních desetiletích povážlivě ztenčuje, takže si musíme stále více pomáhat opalovacími prostředky, jako jsou nejrůznější opalovací krémy, emulze nebo oleje.
Opalovací prostředky nejčastěji vybíráme podle SPF (Sun Protection Factor), který udává, jak moc nás lahvička ochrání před UVB zářením. SPF 10 blokuje 90 % záření, SPF 50 blokuje už 98 %. Ochranu proti UVA paprskům, které způsobují tvorbu pigmentových skvrn, zajistí faktor PPD (Persistant Pigment Darkening). Ten je také součástí opalovacích krémů, obě ochrany se nejčastěji shrnují pod pojmem UVA a UVB filtry.
Mohou děti na slunce?
Skupinou, která by se měla slunečním paprskům zcela vyhýbat, jsou miminka. Alergoložka Michele Sayag dokonce doporučuje, aby se přímému slunci vyhýbaly děti do 18 měsíců: “Výrazně doporučuje chránit dítě před sluncem do věku 18 měsíců. Ale pokud se nelze vyhnout pobytu na slunci, měli byste použít produkt s SPF 50+, který zajistí odpovídající ochranu proti UVA paprskům. Do věku 3 let dětí byste měli používat krémy proti slunci na minerální bází (bez chemických filtrů).”
Těmto požadavkům skvěle vyhovuje opalovací péče Photoderm od francouzské kosmetické značky Bioderma. V této řadě najdeme opalovací krémy a oleje s SPF minimálně 30, ale také makeup s SPF ochranou, takže svou pokožku můžeme zároveň chránit i zkrášlovat.
Bioderma Photoderm také nabízí speciální produkty pro dětskou pokožku. Dětem od 12 měsíců jsou určené produkty s označením Photoderm Kid s SPF 50+, které garantují bezpečný pobyt na slunci i pro batolata. Opalovací prostředky pro děti jsou ve formě klasického krému nebo emulze ve spreji (tu vřele doporučujeme mít schovanou v kabelce a použít na neposedy třeba během pobíhání na hřišti – nezdrží je od hry a ochrání je před nebezpečnými spáleninami).
Pro nejmenší miminka je určený produkt Photoderm Mineral SPF 50+, který neobsahuje žádné chemické filtry a je tak vhodný nejen na tu nejcitlivější miminkovskou pokožku, ale také pro atopiky a osoby trpící alergiemi na slunce.
A protože ekologie hýbe světem, Bioderma dbá i na tuto stránku svých produktů. Konkrétně v případě opalovacích prostředků Photoderm pomáhá chránit vodní plochy tak, že do složení přidává pouze filtry, které se ve vodě nerozpouští, a tím pádem nezatěžují ekosystém.
Péče po opalování
Zapomenout nesmíme ani na ochranu pokožky po pobytu na sluníčku. Základem je hydratace, která zabrání nepříjemnému pocitu napnuté pokožky nebo svědění. Dětem se jistě bude zamlouvat osvěžující gelová textura Photoderm After sun, která okamžitě zchladí a zklidní opálenou pokožku a přitom nezanechá mastné stopy.