Sesbírali jsme od maminek pár rad a tipů, jak se chovat s malými dětmi ekologicky.

Jarmila učí děti recyklovat odmala. Společně nakreslily na každý odpadkový koš ty nejtypičtější předměty, které dovnitř hází. „Na odpadky jsme machři. Snažím se vždycky na každou procházku do lesa vzít pytlík a pár věcí nasbírat a odnést pryč. Poprvé se mi to samozřejmě trochu hnusilo, i když jsem měla rukavice, ale podruhé už víc a víc hřál dobrý pocit,“ říká.

Přiznává, že už od narození dětí si dala výzvu, že jim nekoupí plastovou lahev, když jedou na výlet. „Znáte to, džusíky na zastávce vlaku, z automatu u hřiště… A držím se. Teď, když jsou děti větší, už to berou jako hru taky.“ Také svačinu si nosí vlastní. A děti pochopily, že chutná daleko lépe než gumový toast z benzinky.

Všechny věci po dětech se snaží upotřebit věnovat dál. „A dávám si podmínku, že i oni pošlou hračky od nás někomu dalšímu. Funguje to! Pár hezkých dřevěných hraček jsem nechám dětem na památku a pro jejich děti.“ Snaží se také využít kosmetiku až do posledního zbytečku. „Do kachničky od HiPPu ráda kupuji doplňující náplně.“

Veronika nám prozradila, že děti až do pěti let koupala v malé vaničce kvůli menší spotřebě vody. „Přiznávám, že jsem si pak ještě připustila teplou vodu a ráchala si v ní nohy. Pomáhalo mi to krásně usnout. A milovala jsem ten pocit z pěny, se kterou jsem si nohama pohrávala.“

I takovou podobu může mít ekologie – kéž by každý ušetřil denně sto litrů vody… Ostatně některé dny ani děti koupat není třeba, stačí je otřít žínkou v záhybech jako třeba pod krčkem nebo v intimních partiích.

„V začátcích, hlavně u miminka, jsem plenku měnila až zbytečně moc často,“ říká Patricie. „Taky jsem pořád a pořád natírala velkým množstvím krému na zadeček, přitom ho stačí tak málo. To jsem se naučila spíš až s druhým dítětem. U třetího jsem asi nejekologičtější,“ směje se s tím, že to ale rozhodně neznamená nějaké zanedbávání péče. „Zkrátka jen nepoužiju tři vlhčené ubrousky, když není potřeba žádný nebo jeden stačí.“

Danča vidí největší prostor k ekologickému chování v jednorázových obalech. „Do skleniček od příkrmů dáváme nejrůznější malé drobnosti, které se věčně ztrácí. Třeba příslušenství k panáčkům jako jsou čepičky a tak, s tím, že jak děti rostou, je pak můžeme vyhodit do skla,“ dodává Danča dál.

Katka se rozhodla jít podobnou cestou, do skleniček od příkrmů dělat stylové snídaně – navrství jogurt, vločky a ovocný příkrm a do druhého dne nechá rozležet. Skleničky od všeho také nechává do spíže. Všechno v nich vypadá stylově, když se dobře sloupne papírová přelepka.

„Já využívám skleničky i do mrazáku. Když dítě půlku příkrmu nesní, schovám ho ve skleničce do mrazáku. Mám zkušenost, že v ledničce na něj často zapomenu,“ svěřila se mi už kdysi moje kamarádka Lucie, která ráda dětem vytvářela pestré jídelníčky a na uchovávání jídla v mrazáku si zvykla, když nakupovala maso v bio kvalitě v malých HiPP skleničkách. „Uvařit bio maso v malém množství bylo náročné.“