Vybavte se dostatkem svačin… a nemějte výčitky, když to nebudou vymazlené a hravé svačinky jako jsou toasty ve tvaru kočiček nebo ovesné sušenky ve tvaru delfínků. „V září se snaží většina rodičů, ale počkejte od října, to už většina sklouzne ke koblihám. To se mi osobně moc nechce, a tak nakupuji ovocné kapsičky a tyčinky, třeba ty od HiPP. Baví naši malou školačku, chutnají ji a já nemám výčitky, protože ji vlastně dávám ovoce v bio kvalitě, jen v jiné podobě,“ říká zakladatelka MAMAblogu roku Michaela.

Nabalte dětem dostatek kapesníků a vlhčených ubrousků. Nechte jim zásobu i ve skříňce. „Kolikrát přišel Maxík do školy v zabahněných botách a tak si je mohl otřít. Nebo když šel domů, mohl si utřít pusu od oběda,“ svěřuje se naše kamarádka Veronika s tím, že si oblíbila ubrousky s 99% vody babylove z drogerie dm, které jen tak nevyschnou, i když je Max náhodou špatně zavře.

Najděte si čas na sebe. Právě s novým režimem je ideální příležitost vynahradit si chvilku pro sebe v jinak nabitém dni, která bude stejně důležitá jako vyzvednutí z družiny. Hýčkejte si svou pleť třeba beauty rituálem od Reclar. Není třeba měnit kosmetiku, zůstaňte třeba u české Ego Harmony, čímž podpoříte lokální a rodinné značky, jen zařaďte peeler, který podpoří účinky péče za pomoci světla a galvanizace. S novým režimem je i čas na změnu stravovacího režimu, pokud jste chtěla zhubnout, je to ideální doba – všechny zmrzliny a Aperoly už jste vyzkoušela a ještě vás nesvazují tučné hříšné zimní chutě. Usnadní vám to keto dieta – zkuste třeba hotová nízkosacharidová jídla DailyMix nebo koktejly s řadou příchutí KetoMix, které můžete mít třeba i v kanceláři a žaludek bude nasycený za pár minut.

Naučte děti správné mytí rukou. V době covidové na to bylo dbáno dostatečně, ale „neztratila se“ tahle schopnost zbavit se bakterií a virů snadno? Aby se ruce nevysoušely, zapátrejte na e-shopu Gravitas.cz po přírodním mycím gelu, třeba s konopím od Hemtouch.

Objednejte děti na preventivní prohlídky dřív, než se zaplní (odpolední termíny). Pediatr si je často hlídá sám, ale co zubař? Děti můžete namotivovat hravým kartáčkem, jako je třeba elektrický ve tvaru žirafky od innoGIO.

Nezapomínejte děti mazat, paprsky jsou zrádné i v babím létě a třeba takový odpolední přechod mezi kroužky může zanechat na pleti nepěkné stopy. Noste malý krém vždycky radši v tašce. „Syn má tělocvik pětkrát týdně, chodí na sportovní školu. I když to ráno vypadá pošmourně, během dne se vyčasí a on je jako pihatý zrzek pak po hodině volejbalu venku pěkně připálen,“ rozčiluje se Gabriela. Nakonec to vyřešila tak, že přihodila Patrikovi k trenýrkám a teniskám i opalovací krém s tím, že namazat se je stejná povinnost jako převléknout se. „Kupodivu to dodržuje, a problém je vyřešený.“ Zkuste opalovací fluid Bioderma, který se supersnadno roztírá, nezanechává mastné skvrny a nebarví oblečení, navíc má příjemnou velikost, takže se vejde do každé tašky.

Nezapomínejte na mladší sourozence. Obzvlášť v začátcích školního roku je fajn si s nimi najít maličkosti, které budou jen a jen vaše. Třeba masáž tělíčka před spánkem, kdy batoleti budete vyprávět pohádku nebo si u toho poslechnete ukolébavku. Zkuste návod na správnou masáž (s olejíčkem Mustela).

Doplňte šatník co nejdříve – hned na začátku září dokupte celou podzimní výbavu, od bundiček po gumáky, nečekejte na špatné počasí. Skvělý výběr má sekce Dětský svět Lupilu od Lidl, nakoupit se dá i on-line. Však vy za ty roky víte, co dítě potřebuje. Větší vám už u vybírání budou rádi asistovat, je to i fajn způsob, jak jim ukázat, co kolik stojí a jak fungují e-shopy.

 

Extra tipy pro rodiče prvňáčků

Máte doma prvňáka? Osvědčilo se nám nějakou sympatickou maminku staršího dítěte oslovit třeba ve frontě v pekárně nebo před školou (nebo samozřejmě kamarádku) a zeptat se jí, jak to funguje se školní jídelnou, družinou apod. Třeba zjistíte, že není nutné mít další čip na obědy, když dětem poslouží i ISIC karta, nebo že nemá cenu pořizovat pero a fixy, protože je děti vůbec nepoužijí, nebo kde se dají sehnat velké desky na výkresy. „Řešila jsem, co napsat ohledně vyzvedávání z družiny. V kolik, kdo přijde… A pak jsem zjistila, že to není vůbec potřeba, můžu si denně chodit, jak chci,“ svěřuje se Daniela.

Připravte si do zásoby dárky. Obzvlášť v prvních dnech se konají nečekané narozeninové oslavy nových kamarádků, svolané pěkně narychlo, a tak není od věci nachystat univerzální dárky. „Naší tajnou zbraní jsou panenky L.O.L. Surprise. Ty v kouli jsou přesně v částce, kterou chci investovat, tedy za 200-300 korun, baví pětileté i desetileté holky, není to jen panenka, ale i spousta drobných překvapení, a i když je má holčička ráda a sbírá je, díky řadě variací je jen malá šance, že se trefím do stejné, jako právě má. Tímhle dárkem dcera vždycky zaboduje, když ho přinese,“ říká Michaela z MAMAblogu roku. „V září koupím tak pět koulí s Lolkama a postupně je rozdáváme.“

Se změnou režimu a kolektivu často může dojít k nočnímu pomočování. S dětmi se o tom jemně a chápavě bavte a než v ranním kalupu ještě povlékat postele, můžete pořídit pro jistotu juniorské plenky (ty do 25 kg má třeba značka Moltex). Pobavit se o tom můžete i se školním psychologem, jak by šlo dítěti pomoci.

Po pár dnech dětem nadělujte odměnu za to, jak skvěle zvládají nový režim. „Dceři jsem loni dala Barbie s tím, že je to její nová svěřovací kamarádka a může jí pošeptat cokoliv ji trápí. Mě samozřejmě taky, ale vím, jaká je Isabelka introvertní. Viděla jsem, že si kolikrát s panenkou něco špitá a tak jsem to z ní pak mohla nenápadně tahat,“ prozrazuje svůj trik Berenika. My doporučujeme sáhnou po Barbie Cutie Reveal, která je zároveň v plyšovém oblečku, a tak poslouží jako hebký mazlíček i fajn kamarádka.