Každý čas, který děti stráví venku, se počítá. Abychom je mohli bez obav vyhnat na zahradu, na písek nebo je vzít na výlet za jakéhokoli počasí, neobejdeme se bez pořádného oblečení do přírody. Zatímco naše maminky si musely vystačit s šusťákovkou (ano, tou fialovou nebo azurovou, kterou měl na sídlišti naprosto každý), my máme k dispozici funkční dětské oblečení, třeba od Unuo, které se skvěle hodí pro všechny aktivní děti. Jak se ale vyznat ve všech materiálech? Následujte náš manuál!
1. Softshell
Softshell je funkční materiál, který je do určité míry voděodolný. Není to pláštěnka, ale běžný déšť hravě zvládne. Navíc chrání proti větru. Sám od sebe sice nehřeje, ale protože díky speciální síťovité membráně propouští páru, člověk se v něm nezapotí a tolik neprochladne. Maminky také ocení jeho nemačkavé vlastnosti. Hlavními složkami tohoto materiálu, který se vyrábí hlavně z použitých PET lahví, je 100% polyester a 100% polyuretan. Tento typ látky bohužel nelze sušit v sušičce.
– Hodí se na dobu, kdy není úplná zima, ale zároveň je vlhko nebo větrno
– Bundu můžete přibalit dětem do batůžku, pokud se chystáte na jaře či v létě na horskou túru, nezabere příliš mnoho místa, zmuchlání ji nevadí
– Nepromokavé kalhoty a bundu oblečte potomkům, pokud si chtějí hrát v jarním deštíku a skákat do kaluží, nebo čekáte přeháňky, ideální jsou i do školky
– Na podzim, pokud už je chladněji, oblečte dětem pod softshell legíny nebo punčochy a teplejší mikinu
2. Softshell s podšívkou
Softshell s podšívkou se používá tehdy, kdy je potřeba, aby oblečení kromě dalších skvělých vlastností také hezky hřálo. Kupříkladu Unuo používá jako podšívku většinou bambusový úplet nebo fleece – to pro případy, kdy už je venku opravdu zima. Bambusový úplet se vyrábí z bambusové viskózy, zatímco fleece z polyesteru a polyuretanu.
– Řiďte se zimomřivostí konkrétního dítka
– Softshell s bambusovou podšívkou lze pohodlně nosit zhruba do pěti stupňů nad nulou
– S termoprádlem, například z merina, můžete použít i při teplotě kolem nuly
– Pokud už opravdu mrzne, doporučujeme raději softshell s fleeceovým zateplením a klidně i termoprádlo
3. Neopren
Neopren je speciální látka, která se vyrábí (překvapivě!) již od roku 1935. Jedná se v podstatě o polymerovaný kaučuk získaný z látky zvané chloropren. Mezi jeho hlavní výhody patří termoizolační vlastnosti a nepropustnost vody. A jak to celé funguje? Na holé tělo si natáhnete neoprenové oblečení. Zipy a lemy takového obleku propustí maličké množství vody. Protože je ale neopren sám o sobě nepropustný a těsně naléhá na tělo, zůstane zmíněná voda uvnitř, kde velmi rychle získá stejnou teplotu jako lidské tělo. I když je tedy voda, ve které se koupete, velmi studená, nebo je naopak venku horko, vám je stále příjemně. Kromě toho vás kupříkladu neoprenová kombinéza ochrání před nepříjemným spálením. Není proto divu, že se takový materiál obzvlášť hodí pro výrobu dětského oblečení. Například Unuo neoprenové kojenecké plavky oproti těm jednorázovým nenasakují okolní vodu. Snadno se oblékají, lem na nohavicích a kolem pasu je totiž extrémně pružný. Boční švy jsou sešité plochým švem, děťátko tak nikde nic netlačí. Lem zároveň brání vyklouznutí případných nehod.
– Neoprenové plavky se hodí zvlášť pro děti, které ještě neumí chodit na nočník
– Bez obav je můžete použít i do bazénu, případnou nehodu udrží lépe než jednorázová plena, a navíc jsou ekologické
– Neoprenové plavky nebudou dítě díky svým vlastnostem studit
4. Bambusové vlákno
Heboučké a extrémně pružné dětské bambusové oblečení ocení i prťata s nejcitlivější pokožkou (třeba i s atopickými obtížemi). Bambusové vlákno skvěle saje pot, můžete jej chytře využít jako spodní funkční vrstvu. V chladnějším počasí bambusová viskóza zahřeje, v letních teplejších dnech naopak ochladí. Kromě toho se v něm bakteriím daří o poznání hůř než v bavlněné látce, oblečení z bambusu je tedy výrazně hygieničtější.
– Bambusové oblečení oblékněte dítěti, když je teplo a potřebujete odvést pot
– Hodí se jako spodní vrstva pod softshell bez zateplení, pokud se na jaře prudce ochladí
– Bambusové spodní prádlo zvolte pro jakoukoli sportovní aktivitu, netlačí, neškrábe a poradí si i s trochou potu
5. Merino vlna
Dětské merino termo prádlo (v nabídce ho má třeba Unuo) ochrání cvrčky za každého počasí stejně jako ovečky na pastvinách jejich kožíšek. V létě příjemně chladí a v zimě naopak úžasně hřeje. Má optimální jemnost pro dotyk s citlivou dětskou pokožkou. A jak je to vlastně možné? Merino vlna se získává ze speciálního plemene ovcí. Jejich vlna je velmi hrbolatá, a proto se v jednotlivých záhybech dobře drží teplo. Dobře také absorbuje vlhkost, a to dokonce až třetinu svého vlastního objemu. Voda se ale rychle ohřeje, a tak člověku v takovém oblečení není zima. Na nerovných vláknech se také hůře zachytávají všelijaké bakterie a pachové molekuly, proto ani po delším nošení nebude třeba svetr nebo jiný svršek nepříjemně cítit.
– Prádlo z merina vytáhněte, jakmile se teploty přiblíží nule
– Hodí se pod softshell s fleecem, případně i pro lyžaře
– Ponožky z merina jsou ideální na delší výlety v chladnějším počasí, malí dobrodruzi je jistě ocení
6. Funkční oblečení s UV ochranou
Unuo dětské funkční oblečení s UV ochranou 50+ je skvělé k rybníku, do moře, ale i na sport. UV ochrana není dána povrchovou úpravou, ale použitým materiálem. Ten se vyrábí ze směsi polyamidu a elastanu a je upletený tak, aby propustil co nejméně slunečních paprsků. Děti jsou v UVéčku chráněné i bez krému, což udělá radost také vodním živlům.
– UV oblečení se hodí na pobyt na přímém slunci (nezapomeňte ovšem na to, že vystavovat děti přímému záření byste měli co nejméně)
– Nezapomeňte na opalovací krém, obličej žádné oblečení neochrání
– I pokud se dítě nespálí, stále může dostat úpal nebo úžeh, dbejte proto na pitný režim a pobyt na přímém slunci se raději snažte omezit