Každá maminka, které není budoucnost planety lhostejná, se poohlíží nejen po ekologických plenkách nebo příkrmech, ale také po hračkách. Které hračky jsou uhlíkově neutrální?

Hračky příznivé vůči planetě opravdu existují. A vyrábí je i takový gigant jako je Mattel. Je první hračkářskou firmou, která začíná používat certifikované obnovitelné polymery z programu TRUCIRCLE společnosti SABIC ve své nabídce produktů – počínaje produkty MEGA a vybranými produkty Matchbox.

A to je jen začátek. Mattel chce nabízet do roku 2030 100 % recyklovaných, recyklovatelných nebo plastových materiálů z biologických zdrojů ve všech svých výrobcích a obalech. A takovému cíli samozřejmě tleskáme.

Teď se ale už pojďme podívat na konkrétní hračky, které jsou „zelenější“.

Udržitelná stavebnice

Stavebnice Mega Blocks speciálně upravené pro malé ručky batolat myslí na udržitelnější budoucnost díky řadě Green Town, vůbec první řadou hraček dostupnou v maloobchodním prodeji, která je certifikována jako uhlíkově neutrální (certifikát CarbonNeutral®).

Čtyři nové stavebnice ukazují ekologičtější způsob hry pro malé stavitele ve věku od 1 roku.  A to v mnoha směrech, nejen uhlíkově neutrální certifikací. Každá hrací sada, jako například stavebnice Build & Learn Eco House™ a farma Grow & Protect, je vyrobena z minimálně 56 % materiálů rostlinného původu a minimálně 26 % bio-oběhových plastů s certifikací International Sustainability & Carbon Certification.

Obaly tvoří ze 100 % papír nebo lepenka s certifikací Forest Stewardship Council, navíc i inkoust je na bázi sóji a laky na vodní bázi pro ještě lepší recyklovatelnost.

A hlavně každá sada má za cíl děti učit za pomoci herních vzorců ekologickému chování. Třeba třídění odpadu nebo ochraně včel.

Autíčka s menším dopadem na životním prostředí

Oblíbená autíčka Matchbox jsou také zelenější. Do provozu se vrhá třeba nový angličák elektromobil, nabídne i Teslu Roadster, přibyl také videoobsah ukazující dětem více o světě elektroaut, oblíbené herní sety Action Driver využívají minimálně 40 % bio-oběhových plastů s certifikací ISCC, a i řada dalších výrobků je navržena s ohledem na recyklovatelnost, například začlenění snadno vyjímatelného a recyklovatelného elektronického odpadu do všech herních setů Action Drivers a nového recyklačního vozu.

Také Matchbox má svůj velký eko cíl – plánuje do roku 2030 všechna autíčka, herní sety a obaly Matchbox vyrábět ze 100 % recyklovaných, recyklovatelných nebo plastových materiálů z biologických zdrojů.

A ještě jeden zajímavý detail: Společnosti MEGA a Matchbox jsou také součástí programu Mattel PlayBack, programu zpětného odběru hraček, který byl v roce 2021 spuštěn v USA, Kanadě, Francii, Německu a Velké Británii, a jehož cílem je obnovit a znovu využít cenné materiály ze starých hraček Mattel.  Už se těšíme na hračky v duchu upcyklace!

Takové hračky mají nejen menší dopad na životní prostředí a lépe odrážejí skutečný svět, ale zároveň podporují ekologické smýšlení.