Značka HiPP je stále #vicnezjenbio a tak se snaží tuhle myšlenku posunout dál. Proto jsme společně na MAMAblogu roku vyhlásili extra kategorii Zelený MAMApočin roku.
A určitě vám chceme dát vědět, co influencerky pro přírodu dělají.
Tak třeba Kateřina Musilová (https://www.instagram.com/prekvapenamatka) se krásně rozepsala, jak se snaží fungovat ekologicky. „Vlastně se jedná jen o drobnosti, které ale nestojí nic než trošku přemýšlení, občas jsou dražší, někdy ale nestojí ani korunu. Takové věci, jako je hmyzí hotel nebo pítko pro hmyz a ptáčky, stejně jako krmítko pro ptáčky, třídění odpadu nebo kvetoucí keře na zahradě, považuji za běžnou součást naší zahrady již několik let. Stejně tak se snažím nakupovat od lokálních producentů, ať již se jedná o zeleninu, maso či mléčné produkty. Vzhledem k tomu, že mám malou holčičku, je pro mě kvalitní jídlo velmi důležité. Když už kupuji hotová jídla pro dceru, vybírám taková, která jsou v bio kvalitně a ideálně z udržitelných zdrojů. Hodně mě trápí zhoršování kvality vody v oceánech, proto se i já zcela drobnými kroky snažím situaci nezhoršovat – používám kosmetiku bez mikroplastů, vybírám produkty v obalech z recyklovaných materiálů. Velký vnitřní problém mám s plenkami, protože na látkové jsem si nezvykla. Kupuji ale ekologicky šetrné plenky. No a pokud bych měla zmínit něco, co opravdu nestojí ani korunu? Není nic jednoduššího než vzít s sebou na cestu s kočárkem pytel na odpadky…“
A jak jde dohromady příroda a bydlení v centru Brna? Jde, když se chce, jak dokazuje Katka z blogu Brněnská máma. „Bydlíme v menším bytě v centru Brna, ale to nás nemohlo odradit od zahradničení. Máme pronajatou zahrádku v kolonii, chodíme tam s dětmi, učíme sebe i děti péči o rostliny, sázíme semínka, čekáme, co vyroste. Manžel se synem postavil hmyzí hotel, dědeček nám vyrobil budku pro ptáčky a teď v ní hnízdí sýkorky. Máme radost z každé maličkosti, co se na zahrádce podaří. Největší radost mi ale dělá, když vidím, že i děti zahradničení baví, že se hrabou v hlíně, vytrhávají plevel, sbírají naši mini bio úrodu, pozorují ještěrky, berušky, šneky...“
Znáte projekt Kbelík vody do přírody? Zuzka (@Zuzka_lifestyle) na něj nedá dopustit. „Vždy když koupu děti, omývám ovoce či zeleninu, tak veškerá voda putuje na zahradě ke stromům … už jsem od začátku roku do přírody vrátila přes 3 tisíce litrů vody.“
Jeden hodně zajímavý počin přihlásila Míša Rokosová – Deník prvomatky. „Poměrně nedávno jsem založila Facebookovou skupinu Nespotřebované jídlo – Jižní Morava (https://www.facebook.com/






A pokračujeme zapojením influencerky Lenky z Zabav.dítě: „Jako pedagog volného času se snažím vést děti k osvětě a třídění odpadu. Před narozením dcery jsem pracovala 3 roky jako vychovatelka na ZŠ. Snažila jsem se do programu zařazovat aktivity jako tvorba hmyzího hotelu, výroba jednoduchých krmítek a umístění jich na družinovou zahradu, sázení rajčat do vlastního květináče, sázení zeleniny na vlastnoručně zoraný kus zahrady. Také jsme dělali pokus, jak dlouho se co rozkládá – pod přepravku jsme dali několik druhů odpadu a sledovali, co se s tím děje, na Den Země jsem chodili pravidelně uklízet les a blízké okolí. Nyní se snažím vést vlastní děti k třídění odpadu, Beáta chodí odmalička a moc ji baví házet odpad do jednotlivých barevných popelnic. Také jsme při společné procházce uklízeli místní lesopark. Snažíme se materiál recyklovat i při tvoření. Z plechovek vytváříme stojánky na cokoliv, rády tvoříme z ruliček, bublinkové folie, kelímků od jogurtu a nápojů, korkových špuntů, starých knoflíků,… Nedávno jsme s dcerou četly knihu Recyklované pohádky, kterou napsal kolektiv autorů, je tak krásně popisováno třídění odpadu a následná recyklace.“ Počítá se každý detail!
Dokazuje to i Nikol Kovalská, která vyjmenovala tři věci, na které vsází: „I když mám auto,snažím se s dětmi co to jde a není potřeba všude chodit pěšky. Na zahradě jsme vyrobili hmyzí hotel a postavili vlastnoručně krmítka. Na den země chodíme do našeho parku sbírat odpadky a sami odpadky neházíme na zem.“